Republika Uśmiechu 2013

Republika Uśmiechu to obozy dla dzieci organizowane przez Fundacje Patria w Imiołkacch – Skrzetuszewie nad jeziorem Lednica.

Centrum terenu Republiki Uśmiechu to pole namiotowe z zapleczem sanitarno-kuchennym, wigwamem mieszczącym wszystkich uczestników Republiki, amfiteatrem i plażą nad jeziorem Lednica. Niedaleko jest stajnia z małą ujeżdżalnią, plac zabaw, boisko do gry w piłkę, budynek mieszkalny z sala na zajęcia.

Od strony organizacyjnej Republika Uśmiechu to współzarządzany przez organizatorów i uczestników obóz letni, trwający zwykle dwa tygodnie, z rozbudowanym programem rehabilitacyjno-rekreacyjnym. Podstawa rehabilitacji jest hipoterapia i logopedia. Pozostałe bloki zajęć zależą od zapotrzebowania grupy. Fundacja prowadziła choreoterapie, zajęcia artystyczne zarówno plastyczne, jak muzyczne, ruchowe.

 W tym roku 2013 realizacja projektu Republika Uśmiechu przebiegała dwuetapowo: hipoterapia dla 60 dzieci ze Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych z Pobiedzisk w pierwszej połowie sierpnia oraz pobyt stacjonarny 55 osób – 7 pełnych Rodzin Zastępczych w drugiej połowie sierpnia. Celem pierwszej części projektu była intensywna rehabilitacja dzieci, którymi Fundacja zajmuje się w ciągu całego roku. Druga część projektu, w tej formie, była realizowana przez Fundację po raz pierwszy. Do tej pory Fundacja organizowała wypoczynek dla dzieci z Domów Dziecka w wieku 8-12 lat. W tym roku, w odpowiedzi na zapotrzebowanie Rodzin Zastępczych, Fundacja zorganizowała turnus rehabilitacyjno-rekreacyjny dla opiekunów i dzieci w wieku od 1 do 18 lat Rodzin Zastępczych. Liczebność Rodzin to od 5 do 9 dzieci każda. Ta forma Republiki Uśmiechu wymagała przedefiniowania programu. Projekt na poziomie wyboru Rodzin był realizowany z biurem Pierwszej Damy PR. Rodziny mieszkały na polu namiotowym i w budynku Fundacji. Trzy razy w tygodniu, przez 6 godzin dzieci uczestniczyły w zajęciach rehabilitacyjnych: hipoterapii, logopedii, choreoterapii, zajęciach sportowych, zajęciach wspierających rozwój koncentracji, pracy z tekstem prowadzonych przez animatorów. Ponadto odbył się plener rzeźbiarski zakończony wystawą w Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie. Dwa razy w tygodniu obozowicze uczestniczyli w wycieczkach i warsztatach edukacyjnych organizowanych przez Muzeum Państwa Polskiego w Gnieźnie i Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy. Byli też na koncercie w ramach festiwalu Polskich Gitar w Poznaniu. Z pobytu powstał film, którego scenariusz współtworzyli uczestnicy.

Równolegle Rodzice pracowali z dziećmi , wymieniali się doświadczeniami, redagowali teksty, pytania do stosownych struktur administracji państwowej dotyczące ostatnich zmian w prawodawstwie dotyczących Rodzin Zastępczych. W trakcie obozu na spotkanie robocze przyjechała pani prezydentowa Anna Komorowska, co zaowocowało relacją o obozie i problemach rodzin zastępczych w mediach.